ویزای کار پس از فارغ التحصیلی

پس از پایان تحصیلی، برای کار کردن نیاز به اجازه کار دارید. به دو روش می‌توانید ویزای کار بعد از فارغ التحصیلی بگیرید:

  • اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP)
  • دیگر انواع اجازه کار

چنانچه فارغ‌التحصیل مؤسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) باشید و مدت دوره آموزشی‌تان بیش از ۸ ماه باشد، می‌توانید برای دریافت اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی اقدام کنید. در نظر داشته باشید که همه این مؤسسات چنین امتیازی ندارند.

هزینه درخواست این ویزا

هزینه درخواست این ویزا، ۲۵۵ دلار کانادا و مدت پردازش آن درصورت ثبت آنلاین ۶۹ روز است. مدت اعتبار این ویزا بستگی به طول دوره آموزشی‌ شما دارد.

انواع ویزای کار

این ویزا به‌دو نوع اصلی اجازه کار آزاد (Open work permit) واجازه کار محدود یا ویژه  (Employer-specific work permit) تقسیم می‌شود. ویزای نخست اجازه کار در شغل‌های مختلف و برای کارفرمایان گوناگون را به شما می‌دهد. ویزای ویژه  کاری  (Employer- Specific Work Permit)امکان کار برای کارفرمایان خاص را فراهم می‌کند. روند درخواست ویزای کار بسته به نوع شغل، کارفرما، داشتن پیشنهاد کاری و عوامل دیگر متفاوت است.

PGWP چیست؟

همانطور که اشاره شد برای کار در کانادا پس از تحصیل باید برای ویزای (Post-Graduation Work Permit Program (PGWPP اقدام کنید. این برنامه به فارغ التحصیلان بالاتر از مقطع دیپلم اجازه میدهد تا در کانادا بمانند و سابقه کار کانادایی بدست آورند. با سابقه کاری که در این دوره بدست می آورند این امکان را به آنها میدهد تا برای اقامت دائم از طریق (Canadian Experience Class (CEC یا همان تجربه کانادایی اقدام نمایند.

به محض فارغ التحصیل شدن در کانادا و ارائه درخواست PGWPP (ویزای کار بعد از فارغ التحصیلی) متقاضی امکان کار کردن به صورت تمام وقت را دارد و سابقه کار مورد قبول در برنامه تجربه کانادایی، از پس از تحصیل شمرده میشود. فارغ التحصیلان بین المللی از طریق این برنامه، می توانند یک مجوز کار باز (open work permit) اخذ نمایند که به آنها اجازه می دهد تا برای هر یک از کارفرمایان کانادا در هر حوزه ای کار کنند (این نوع مجوزها متقاضی را محدود به یک کارفرمای خاص نمی کنند).

فارغ التحصیلان لازم نیست در زمان درخواست، پیشنهاد کار داشته باشند.

پس در مدت ورک پرمیت، شما اجازه کار در هر شرکتی را دارید و همچنین از نظر ساعت های کاری محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.

 

 مهلت اقدام برای ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

۹۰ روز پس از فارغ التحصیلی مهلت دارید تا برای PGWP درخواست دهید. این زمان از اولین روز فارغ التحصیلی شروع میشود. نکته بسیار مهم این است که شما باید در زمانی درخواست دهید که استادی پریمت شما هنوز فعال است. معمولا دانشگاه ها و کالج ها در پایان دوره به شما نامه ای میدهند که در صورت تمایل میتوانید در کانادا شروع به کار کنید. زمان دریافت این نامه بهترین زمان برای شروع ورک پرمیت است.

این نکته از این نظر حائز اهیمت است که به محض فازغ التحصیلی دانشجو دیگر امکان کار کردن را نخواهد داشت مگر این که برای PGWP درخواست داده باشد.

 

Implied Status

در زمانی که نتیجه درخواست شما برای ورک پرمیت نیامده و استادی پرمیت هم ندارید، شرایط شما در کانادا Implied Status است. خوشبختانه در این فاصله امکان کار را دارید و کاری که انجام میدهید هم در برنامه تحربه کانادایی مورد قبول خواهد بود.

 

طول مدت ویزای کار بعد از فارغ التحصیلی در کانادا

طول مدت ویزای کار حداکثر سه سال و حداقل به اندازه طول دوره ای که در کانادا درس خوانده اید، است. ویزای کار نمیتواند از ویزای تحصیل طولانی تر باشد. مثلا اگر دوره فوق لیسانس شما دو سال بوده ویزای کار شما حداکثر دو ساله خواهد بود. برای دوره هایی که کمتر از ۸ ماه هستند ویزای کار صادر نمیشود. اگر بخشی از دوره در خارج از کانادا بوده و سپس به کانادا منتقل شده باشد، در صورتی که مدرک از کانادا صادر شود و مدت زمان حضور در کانادا بیش از ۸ ماه باشد، واجد شرایط برای ورک پرمیت خواهد بود.

 

به طور خلاصه طول ورک پرمیت پس از استادی پرمیت به شکل زیر است:

  • دوره کمتر از ۸ ماه: غیر قابل قبول
  • دوره ۸ ماه تا دو سال: ورک پرمیت دو ساله
  • دوره بالای دو سال: ورک پرمیت سه ساله

 

مثال ۱: اگر دوره لیسانس یا دکترا خوانده اید و طول دوره ۴ سال بوده به شما ۳ سال ورک پرمیت داده میشود.
مثال ۲: اگر دوره فوق لیسانس خود را در دو سال پایان داده اید ویزای کار شما ۲ ساله خواهد بود.
مثال ۳: اگر دوره کالج ۹ ماهه گذرانده اید ویزای کار کانادای شما ۹ ماهه خواهد بود.