چگونه برای ویزای دانش آموزی اقدام کنیم

کشور کانادا دارای یکی از بهترین نظام های آموزشی دنیاست. گزارش تحقیقات اخیر آمریکا و ارزیابی 90 کشور از نظر پایداری شرایط اقتصادی، رفاه اجتماعی، برابری درآمد و شرایط بازار کار نشان داد که کانادا دومین کشور برتر جهان برای مهاجران است و از نظر امکانات تحصیلی، کانادا مقام اول را در دنیا دارد. اما سوالی که مطرح میشود اینست که چگونه برای ویزای دانش آموزی اقدام کنیم  ؟

تحصیل در کانادا برای دانش آموزان بین المللی در مقاطع ابتدایی، دبیرستان و پیش دانشگاهی میسر است. البته در کشور کانادا قوانین تحصیل در استانها متفاوت است، مثلا در استان کبک تحصیل در مقطع ابتدایی و متوسطه 11 سال است و دانش آموزان قبل از ورود به دانشگاه باید 2 سال پیش دانشگاهی بگذرانند اما در سایر استان ها مقطع ابتدایی و متوسطه 12 سال است و پس از آن دانش آموزان می توانند مستقیماً وارد دانشگاه شوند.

برای دانش آموزان بین المللی داشتن مدرک زبان انگلیسی و فرانسه برای این مقاطع الزامی نیست و از همه مهم تر اینکه پدر، مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ می توانند دانش آموزان را در هنگام تحصیل همراهی کنند. بر اساس بند 2 ماده 30 قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان کانادا (Immigration and Refugee Protection Act) همه افراد زیر 18 سال حق تحصیل در کانادا را دارند و تنها در شرایطی اجازه تحصیل به آنها داده می شود که والدین شان با ویزای موقتی، ویزای دانشجویی کانادا یا ویزای کار در کانادا حضور داشته باشند.

در کانادا کودکان زیر سن قانونی (۱۸ سال و در برخی ایالت‌ها، ۱۹ سال)، بدون همراهی پدر، مادر یا سرپرست قانونی امکان تحصیل در کانادا را نخواهند داشت. اگرچه تعیین سرپرست قانونی برای افراد ۱۷ ساله و بالاتر اختیاری است اما ممکن است افسر پرونده درخواست تعیین سرپرست کند. همچنین پدر و مادر یا سرپرست قانونی باید ثابت کنند که از عهده هزینه‌های تحصیل و اقامت دانش‌آموز برمی‌آیند. نکته مهم دیگر، داشتن نامه پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر کاناداست. تمامی مدارس کانادا جزو مراکز آموزشی معتبر و مورد تائید هستند.

چگونه ویزای دانش آموزی بگیریم

انواع ویزای تحصیلی کانادا

اداره مهاجرت کانادا دو نوع ویزای کانادا را برای تحصیل در این کشور در نظر گرفته است که هریک شرایط خاص خود را دارند:

 • ویزای دانش‌آموزی کانادا: تحصیل افراد زیر ۱۸ سال در هریک از مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا
 • ویزای دانشجویی کانادا: تحصیل افراد بالای ۱۸ سال در هر یک از مقاطع تحصیلات عالی ازجمله کالج، دانشگاه و مؤسسات آموزشی معتبر دیگر.

 

چگونه برای ویزای دانش آموزی اقدام کنیم : مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در مدارس کانادا:

 • کپی صفحه اول پاسپورت متقاضی
 • ترجمه ریز نمرات
 • توصیه نامه از مدرسه قبلی
 • ترجمه کارت واکسیناسیون
 • تکمیل فرم قیم و گواهی امضای آن
 • تکمیل فرم Application مدرسه انتخابی.

در برخی از مدارس خصوصی پس از دریافت مدارک، درخواست یک مصاحبه تصویری را دارند که در زمان تعیین شده انجام می گیرد. برخی از مدارس نیز فرصت زمانی دو تا چهار هفته را جهت بررسی نهایی وضع متقاضی در نظر میگیرند (غالبا این مدارس از کیفیت بهتری برخوردارند).

مدارس خاص و مشهور با سطح کیفی بالا گاهی پروسه یکساله برای پذیرش متقاضی دارند هرچند مدارس خصوصی به طور متوسط ظرف یک هفته نامه پذیرش اولیه را صادر میکنند. مدارس دولتی از طریق وب سایت رسمی اداره آموزش و پرورش شهر مربوطه اقدام به ثبت نام می کنند و این ادارات نیز به منظور هماهنگی با مدرسه درخواستی مهلت 2 تا 3 هفته ای در نظر می گیرند. در این خصوص امکان دارد مدرسه درخواستی در آن زمان امکان پذیرش دانش آموز بین المللی را نداشته باشد.

 

صدور نامه پذیرش مدرسه جهت اخذ ویزای دانش آموزی کانادا:

معمولا همراه با نامه پذیرش اولیه مدرسه نامه invoice نیز صادر می شود که حاوی اعلام کلیه هزینه های ثبت نام و اعلام شماره حساب مدرسه و نحوه واریز مبلغ مذکور است. متقاضی بعد از واریز مبلغ مذکور ظرف چند روز نامه پذیرش نهایی مدرسه را دریافت می نماید . در این نامه تاریخ شروع کلاس ها، تعداد واحد درسی و پایان کلاس ها اعلام می شود.

 

درخواست برای ویزای دانش آموزی کانادا و ویزای همراهان:

ارسال درخواست ویزای دانش آموزی برای دانش آموز و ویزای همراه برای سرپرست و آماده سازی مقدمات سفر و اقامت دانش آموز.

 

چگونه برای ویزای دانش آموزی اقدام کنیم : شرایط درخواست ویزای همراه دانش آموزی :

به‌منظور دریافت ویزا برای همراهان ( والدین)، می‌توانید به روش زیر اقدام کنید:

 • درخواست ویزای گاردین: اگر متقاضی زیر سن قانونی باشد یکی از والدین متقاضی یا یکی از اقوام یا آشنایان آن‌ها می‌توانند، به عنوان سرپرست قانونی متقاضی، درخواست ویزای همراه گاردین کنند.
 • درخواست ویزای توریستی: اگر همزمان با درخواست ویزای تحصیلی برای این ویزا اقدام کنید، می‌توانید هم‌زمان با ویزای تحصیلی دانش آموز،ویزای توریستی کاناداکه تحت عنوان ویزای مولتی یا ۵ ساله هم شناخته می‌شود دریافت کنید.

فرزندان زیر 18 سال والدینی که پذیرش تحصیلی از موسسات معتبر آموزشی دارند می‌توانند بدون اقدام برای کسب ویزای تحصیلی در کانادا مشغول به تحصیل شوند.

انواع مدارس مورد هدف برای ادامه تحصیل در کانادا:

هر گروه از مدارس دارای قوانین و ضوابط خاص خود می باشد بنابراین اخذ پذیرش از هر مدرسه تابع شرایط متقاضی ویزای دانش آموزی کانادا می باشد. از شرایط دریافت ویزای دانش آموزی برای برخی مدارس میتوان به میزان سطح زبان متقاضی، مقطع تحصیلی، زمان ورود به مدرسه، نمرات سالهای گذشته، سطح مالی، محل اسکان، در برخی موارد مذهب و جنسیت متقاضی اشاره کرد.

 

ویژگی های مدارس خصوصی و دولتی در کانادا :

1 – مدارس دولتی عموما دارای فضای بزرگ آموزشی و تجهیزات کاملی هستن و از شرایط رفاهی بسیار بالایی برخوردارند؛ مدارس دولتی می بایست دانش آموزان بومی و محلی را در اولویت قرار دهند، بنابراین در مدارس دولتی تعداد کمتری از مهاجران تازه وارد پذیرش می شوند. هماهنگی با مدارس دولتی برای تازه واردین  کمی سخت است مخصوصا دانش آموزانی که به زبان انگلیسی تسلط ندارند.

همچنین مدارس دولتی از وسعت فضای زیاد، زمین های بازی و ورزشی، آزمایشگاه های مجهز، کتابخانه، سالن های ورزشی، سالن های نمایش و انواع کلوپ های هنری، تفریحی، ورزشی وعلمی برخوردارند که مزیتی مهم است. اکثر مدارس دولتی از اعتبار لازم جهت ورود به کالج ها و دانشگاه های معتبر کانادا برخوردارند.

2 – مدارس دولتی در کانادا برای ورود به ترم های سپتامبر و فوریه تا زمان مشخصی ثبت نام انجام می دهند؛ برای مثال در استان انتاریو برای ورود به ترم سپتامبر، متقاضی تا 31 می همان سال و برای ترم فوریه تا 15 نوامبر سال قبل فرصت ثبت نام دارد.

3  غالبا متقاضیان دبیرستان های دولتی در کانادا می بایست از سطح زبان انگلیسی متوسط که حدودا معادل آیلتس 5 بوده برخوردار باشند. البته نیاز به ارائه مدرک آیلتس نیست ولی متقاضی باید نشان دهد که این سطح زبان را داراست. (می تواند مدارک معتبر آموزشگاههای ایران ارائه شود)

4  نکته دیگر بافت اجتماعی مدارس دولتی در کانادا و رفتار فردی و گروهی دانش آموزان این مدارس است که غالبا با الگوهای رفتاری دانش آموزان ایرانی تفاوت دارد. مدارس دولتی در مقایسه با مدارس خصوصی، جمعیت بیشتر و سیستم بازتری دارند بنابراین امکان بروز خلاقیت ها و بهبود روابط اجتماعی بیشتر خواهد بود. هرچند جمعیت زیاد در کلاس ها خود یک مشکل بزرگ است.

5 – مدارس خصوصی در کانادا دارای درجه بندی های متفاوتی هستند که در انتخاب آنها باید بسیار دقیق عمل کرد. توجه شود که مدارس خصوصی به صرف اینکه شهریه بالایی دریافت میکنند لزوما جز مدارس خوب کانادا نیستند؛ چه بسا مدارس خصوصی در کانادا وجود دارند که حتی شهریه آنها نسبت به مدارس دیگر پایین است اما سطح آموزشی، فرهنگی و علمی بالایی دارند…

 

میزان شهریه در مدارس کانادا:

چگونه برای ویزای دانش آموزی اقدام کنیم ? میزان شهریه در مدارس دولتی کانادا برای هر استان ثابت و یکسان بوده و معمولا به طور سالانه اعلام می شود. به طور مثال شهریه مدارس دبستان دولتی در سال 2018 برای یک سال  (دو ترم تحصیلی) 13 هزار دلار کانادا بوده و در خصوص دبیرستان های دولتی به 14 هزار و 500 دلار کانادا می رسد.

در استان انتاریو میزان شهریه در مدارس خصوصی متناسب با کیفیت ، وسعت فضاها و خدمات ارائه شده از حدود 10 هزار تا 30 هزار دلار کانادا برای مقطع دبستان و از حدود 12 هزار تا 40 هزار دلار کانادا برای مقطع دبیرستان می باشد. توجه شود که این شهریه  شامل هزینه خوابگاه، یونیفرم، کتاب، بیمه درمانی، سرویس رفت و آمد و امثال آن نخواهد بود. 

برخی از مدارس هزینه Fee Registration را نیز دریافت میکنند که مربوط به ثبت نام بار اول دانش آموز در آن مدرسه بوده و سال های آتی حذف میگردد و معمولا بین 1000 تا 9000 دلار کانادا است.

 برخی از مدارس خصوصی در کانادا هزینه کلاس های زبان ESL را به طور جداگانه دریافت می کنند و گاهی لیست مفصلی از فعالیت ها و خدمات سالانه خود را اعلام و هزینه هریک را نیز دریافت می کنند ولی در مجموع میزان شهریه مدارس خصوصی به طور متوسط بین 15 تا 20 هزار دلار کاناداست. 

 

نکات مهم در انتخاب مدرسه در کانادا:

جدای از شرایط متقاضی و خواسته های او، موارد زیر می بایست مورد توجه و دقت قرار گیرد:

 1. آیا مدرسه از اعتبار لازم جهت ورود به دانشگاه های معتبر و رتبه بالای کانادا برخوردار است یا خیر؟ دانشگاه ها برخی از مدارس را به لحاظ آموزشی ضعیف دانسته و امتیاز کمتری به آنها می‌دهند.
 2. آیا مدرسه دوره زبان ESL نیز ارائه می دهد؟ در صورت عدم ارائه، دانش آموز می‌بایست هزینه اضافی را پرداخت نماید چون شهریه پرداختی این مورد را پوشش نخواهد داد.
 3. آیا شهریه پرداختی برای یک سال جهت 8 واحد درسی بوده و یا کمتر؟ هر دانش آموز دبیرستانی حداکثر امکان گذراندن 8 واحد درسی را دارد که بهتر است شهریه پرداختی شامل 8 واحد درسی باشد.
 4. آیا اگر دانش آموز امکان حضور در کلاس ها را در زمان مقرر نداشته باشد (که معمولا ناشی از تأخیر در صدور ویزای دانش آموزی کانادا است) آیا امکان انتقال مبلغ شهریه به ترم بعد وجود دارد و هزینه پرداختی برای آن ترم محفوظ می ماند؟
 5. مدارسی سطح پایین که Fee Registration دریافت می کنند یا خیر؟ معمولا مطلوب دانش آموزان ایرانی نیستند به دلیل اینکه در صورت عدم دریافت ویزا این مبلغ برگشت پذیر نیست و امکان دارد بین هزار تا 9 هزار دلار زیان دیده شود.

امکان تحصیل به صورت آنلاین در کانادا وجود دارد ولی نیاز به رعایت نکات خاصی است.

نکته بسیار مهم، جانمایی مدرسه در شهرهای کانادا و نحوه دسترسی به آن است که اگر شرایط خوبی نداشته باشند بسیار سخت و هزینه بر خواهد بود.

در صورتی که والدین همراه دانش آموز بتوانند وارد یکی از برنامه های مهاجرتی کانادا شوند؛ می توانند برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند، اما به خودی خود ویزای دانش آموزی نمی‌تواند منجر به اقامت کانادا شود.

 

 هزینه های مربوط به زندگی روزانه دانش آموز (کاملا به سبک زندگی، انتخاب شهر، انتخاب محله بستگی دارد؛ لذا این اعداد حدودی است):

1 – هزینه مربوط به اسکان Home-stay: بین 800 تا 1500 دلار کانادا که بستگی به شرایط میزبان و خدمات او دارد.

* خوابگاه: بین 800 تا 1200 دلار کانادا

* همراه خانواده: آپارتمان یک خوابه بین 1500 تا 2000 دلار کانادا و دوخواب بین 1800 تا 2800 دلار کانادا

2 – حمل و نقل ماهانه: با استفاده از حمل و نقل عمومی حدود 100 تا 200 دلار در ماه

3 – خوراک و تغذیه: معمولا دو تا سه وعده غذا در سیستم Home-stay ارائه می شود ولی در صورت زندگی مستقل بین 200 تا 300 دلار در ماه

4 – پوشاک و وسایل بهداشتی: حدود 50 تا 100 دلار در ماه

5 – کتاب، خط تلفن، اینترنت همراه: ماهی 100 دلار

6 – متفرقه: ماهی 100 دلار

 

  شرایط دریافت ویزای دانش آموزی کانادا:

 1. اگر دانش آموزی در خارج از کانادا باشد و مقیم یا تابع کانادا نباشد، می تواند از مدرسه ای در کانادا پذیرش بگیرد.
 2. دانش آموزان نمی توانند با ویزای توریستی در کانادا تحصیل کنند و باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند.
 3. داشتن حداقل 5 سال و حداکثر 17 سال سن.
 4. داشتن پشتوانه مالی از سوی پدر و مادر برای پرداخت شهریه مدارس و مخارج زندگی فرزند و همراه آن در زمان تحصیل در کانادا با ارایه مدارک بانکی.
 5. داشتن قیم یا همان Custodian در کانادا که این فرد باید صلاحیت داشته باشد. همچین باید فردی کانادایی یا دارای اقامت دائم کانادا باشید.
 6. اگر پدر و مادر دانش آموز را همراهی نکنند باید نشان دهند که در کانادا قیم Custodian دارند. همچنین رضایتنامه ای بین والدین یا قیم قانونی دانش آموز در کشور ایران با قیمشان (Custodian) در کشور کانادا امضا شود.

 

 وضعیت سکونت دانش آموزان بین المللی در کانادا:

 1. اقامت با پدر، مادر، پدربزرگ یا مادر بزرگ(واجد شرایط جسمی و روحی) که با ویزای همراه (ویزای موقت) به کانادا خواهند آمد.
 2. اقامت با بستگان، دوستان یا آشنایانی که ساکن کانادا هستند.
 3. اقامت در پانسیون مورد تایید اداره آموزش و پرورش و دولت کانادا